8 osvědčených tipů, jak zlepšit svoji koncentraci při učení

Začali jste se učit, ale místo koncentrace se rojí spousta myšlenek a vás spíš napadá, co vařit o víkendu a že jste zapomněli popřát bratranci k svátku.

Taky se vám najednou moc chce dělat úplně jiné věci. Zahrádka láká k okopávání, úklid bytu najednou nesnese odkladu a potřebujete si přece opravit tu drobnost na kole.

Co dělat, když už konečně usednete k učení a myšlenky se začnou toulat všude jinde, než ke studiu? Opřete se do toho tentokrát jinak.

V prvé řadě se postarejte o nastavení vhodného vnějšího prostředí ke studiu a za druhé o vaše vnitřní nastavení.

  1. Je místo, kde obvykle studujete na klidném místě podporujícím vaše soustředění? Je židle dost pohodlná k sezení, ale málo pohodlná pro podřimování? Je stůl v dobré výšce k židli? Máte všechno po ruce? Pokud se nebudete cítit komfortně tak akorát, bude vás to odvádět od učení nebo práce.
  2. Vypněte si všechny on-line rušiče, tj. e-maily, Facebook aj. Odneste mobil pryč a vyřiďte vše až o přestávce.
  3. Obrázky kolem vás můžou hodně motivovat i podporovat soustředění. Dejte si ke stolu na svoji nástěnku třeba grafický přehled vašeho studia, různé sumarizace a nejdůležitější informace k zapamatování. Naučte se používat myšlenkové mapy.
  4. Připravte si vhodnou zvukovou kulisu, která vás odvede od dalších rušivých zvuků. Nejvhodnější blogje stabilní, až monotónní zvuk jako je padající déšť nebo vlny oceánu. Na internetu je také spousta hudby přímo na podporu koncentrace. Vyzkoušejte a možná si něco vyberete třeba ze stylu chill out.
  5. Buďte připraveni se hýbat. Kdykoli cítíte, že vaše pozornost klesá, udělejte pár dřepů, kliků, důkladně se protáhněte, zalijte kytky, vyvenčete psa.
  6. Naplánujte si a dodržujte velkoryse přestávky tak, abyste se v době mimo přestávku naopak museli opravdu koncentrovat. Zkuste si nařídit stopky a učte se vždy „jen“ 30 min. Pak si naplno užijte 10 min. děláním úplně jiné činnosti. Opláchněte nádobí, napište si nákupní seznam, zabalte tašku na víkend.
  7. Respektujte svoje biorytmy. To nejdůležitější udělejte v době, kdy jste nejčilejší. Po vydatném obědě to nebude nikdo. Někdo ale udělá nejvíc právě po ránu a může mít hotovo do oběda a někdo začíná být výkonný až po setmění.
  8. To nejlepší na začátek. Pokud si dopřejete začít tím, co vás nejvíc láká k učení, můžete se příjemně nabudit na zbytek studia.

Tak co, do čeho se dnes pustíte?

A který tip se vám hodí nejvíc?

 

Světla Jelenová
Jsem lektorka. Baví mě vést k úspěchu, efektivitě a lehkosti v učení podle hesla UČIT SE MÍŇ A ZÁROVEŇ LÍP. Využívám ráda koučovací přístup a techniky, selský rozum i humor. Jsem matka dvou dospělých synů a krotitelka půlročního štěněte Tobiho. Dlouho obdivuji velikána J. Cimrmana a humor Monty Python´s. . Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře