Krotitelka dětí. Cože?

Vedu intenzivní letní kurz češtiny pro cizince. Poprvé jsem opravdu v roli učitelky, které jsem se jako lektorka angličtiny v korporátní sféře roky úspěšně vyhýbala, včetně zodpovědnosti za pořádek či spíš nepořádek, který za sebou moji svěřenci po odchodu nechají. V pátek jsem si od nich odnesla označení „krotitelka dětí“.

Nejsem vystudovaná učitelka, ač jsem si jako malá holka na „pančelku“ hrávala docela ráda. Přesto jsem se k tomu velkou oklikou přes studium ekonomie a mnohaletou firemní praxi nakonec stejně dostala.

Denně stojím před dvanáctičlennou skupinou teenagerů, kteří budou po prázdninách studovat na české střední škole, a mým cílem je připravit je po jazykové stránce jak nejlíp to půjde, aby studium zvládli.

Jak si ale denně poradit s energií náctiletých, kteří jsou možná poprvé dlouhodobě bez dozoru rodičů a v cizí zemi naskýtající tolik lákadel a možností? Jak je ráno probrat po evidentně prohýřené noci někde na diskotéce a udržet čtyři hodiny jejich bdělost? Jak jim pak z ruky dostat mobily, které jim tam skoro vrostly?

Možná mi nakonec i pomáhá to, že nemám klasické pedagogické vzdělání, že používám víc intuici a selský rozum a hlavně humor. Někdy se nenápadně vytasím s nějakým tipem, který jsem se naučila během koučovacího výcviku nebo pochytila v chytré knize.

A tak zjišťuju, že se občas podaří i docela rychle získat jejich pozornost, vtáhnout je do akce, a vidět na nich ten vítězný pohled, když přijde AHwhite-bengal-tigerA moment, a další jazyková záhada je rozluštěna. 

V pátek jsem si tedy na závěr odnesla označení krotitelka dětí. Pěkně jsme se tomu zasmáli a myslím, že jsme si to opravdu všichni užili podle mého kréda: Work and have fun. Have fun and work.

Mějte krásné léto.

Vaše

Světla J.

(t. č. Krotitelka dětí:)

Světla Jelenová
Jsem lektorka. Baví mě vést k úspěchu, efektivitě a lehkosti v učení podle hesla UČIT SE MÍŇ A ZÁROVEŇ LÍP. Využívám ráda koučovací přístup a techniky, selský rozum i humor. Jsem matka dvou dospělých synů a krotitelka půlročního štěněte Tobiho. Dlouho obdivuji velikána J. Cimrmana a humor Monty Python´s. . Můj příběh si přečtěte zde >>
Komentáře